niedziela, 3 lutego 2013

Drożdzówka wyśmienita z rodzynkami i żurawiną

Poczytałam ostatnio trochę informacji na temat idealnej mąki do wypieków , idealnej szczególnie do ciasta drożdżowego . Otóż najlepsza jest mąka włoska typ 00 a jej polski odpowiednik to mąka pszenna luksusowa typ 550.  Spróbowałam , wyrabiałam i smakowało wyśmienicie.
Oto przepis :
1/2 kg mąki pszennej tortowej typ.550
15 dkg cukru
1 jajko i 1 żółtko
1/2 opakowania cukru waniliowego
3 dkg  świeżych drożdży plus 1 łyżeczka cukru do rozczynu
szklanka ciepłego mleka
1/2 kostki masła lub masła roślinnego  roztopionego i ostudzonego
garść rodzynek i garść suszonej żurawiny

Mąkę przesiewamy do miski , w dużym kubku rozrabiamy drożdże z łyżeczką cukru i ciepłą wodą . Kiedy drożdże zaczną pracować , przelewamy rozczyn do miski z mąką , dodajemy cukier , cukier waniliowy , jajka , ciepłe mleko , miksujemy i po 4 min dodajemy roztopione masło wyrabiamy mikserem najlepiej końcówkami w formie haków około 15 min. Na koniec dodajemy bakalie i jeszcze wyrabiamy około 3 min.  Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce nakrywając ściereczką na około 1 godzinę .
Kiedy ciasto podwoi swoją obietość , przekładamy do foremki wysmarowanej masłem i czekamy aż znowu wyrośnie . W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 190 stopni . Kiedy ciasto wyrośnie smarujemy rozczepanym jajkiem  i wkładamy do piekarnika na 40 min . Pierwsze 15 min pieczemy w 190 stopniach , następnie pozostaly czas w temp .  170 stopni :)